Sąsiadujące ze sobą gminy wiejskie Chojnice i Człuchów jednocześnie wystąpiły o przyłączenie terenów leżących w ich granicach administracyjnych do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zarówno Gmina Miejska Chojnice jak i Gmina Miejska Człuchów aktywnie wspierają działania samorządów Gmin Chojnice i Człuchów. Jest to już kolejne na przestrzeni kilku lat wspólne działanie tych samorządów mające na celu przyciągnięcie nowych inwestorów. Współpraca na rzecz pozyskiwania inwestorów została sformalizowana poprzez „Pakt o wzajemnej współpracy”, który został podpisany przez zarządy gmin i przyjęty uchwałami rad gmin.
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zlokalizowana jest na gruntach o łącznej powierzchni 348,37 ha położonych w województwie pomorskim na terenie gminy Krokowa, gminy Gniewino, gminy Tczew, gminy miejskiej Tczew, gminy miejskiej Kwidzyn, gminy miejskiej Starogard Gdański, gminy Człuchów, gminy Chojnice, gminy miejskiej Malbork i gminy miejsko-wiejskiej Sztum.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U. Nr 3 z 2003 r. poz. 33) powołało m.in. 2 filie Strefy obejmujące:
- Teren Chojnice zlokalizowany w gminie Chojnice
- Teren Człuchów zlokalizowany w gminie Człuchów
Tereny leżące w granicach gminy Chojnice i gminy Człuchów włączone do PSSE obejmują powierzchnię ok. 15 ha każdy – łącznie ok. 30 ha.
Argumenty, które przemawiały za włączeniem terenów do PSSE:
- Włączenie pozwoli na przyciągnięcie nowych inwestorów i tym samym utworzenie nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia.
- Włączenie pozwoli na realizację celów Strategii rozwoju województwa pomorskiego w odniesieniu do terenu powiatu chojnickiego.
Przesłanki utworzenia PSSE na terenach w gminach Chojnice i Człuchów:
- Wokół obszarów, włączonych do PSSE istnieją duże rezerwy terenów przeznaczonych pod przemysł, gotowe do przyjęcia kolejnych inwestorów.
- Na terenie miasta Chojnice istnieją rezerwy w zakresie uzbrojenia technicznego, tj. mocy elektrycznej, wody pitnej, gazu ziemnego oraz oczyszczania ścieków.
- Lokalizacja terenów zapewnia korzystne połączenia z innymi częściami województwa i kraju ze względu na sąsiedztwo z drogą krajową nr 22 Berlin – Kaliningrad oraz projektowaną obwodnicą miasta Chojnice.
- Bardzo pozytywne nastawienie lokalnych władz i społeczeństwa do inwestorów.
- Dobre otoczenie biznesu, które ma szanse na szybki rozwój w niedalekiej przyszłości.
Cele strategiczne terenu Chojnice Pomorskiej SSE
Cele strategiczne:
- Tworzenie nowych miejsc pracy i ograniczenie bezrobocia
- Tworzenie możliwości kooperacyjnych z przedsiębiorstwami funkcjonującymi poza terenem strefy
- Rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w istniejących i nowych branżach produkcyjnych
- Pobudzenie rozwoju gospodarczego regionu oraz zmiana struktury przemysłu
Działania realizacyjne:
- Pozyskiwanie inwestorów poprzez plan marketingowy, wykorzystując doświadczenia z zakresu zagospodarowania obszaru tczewskiego i żarnowieckiego
- Poszukiwanie inwestorów zapewniających powstawanie nowych powiązań kooperacyjnych z podmiotami działającymi poza strefą
- Zapewnienie rozwoju infrastruktury technicznej terenu, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów
- Ograniczanie niekorzystnego wpływu przedsiębiorstw lokowanych w strefie na środowisko naturalne
- Monitorowanie rozwoju strefy, głównie w aspekcie stopnia realizacji celów strategicznych