Wybierz język:

Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

6 stycznia 2022

Emsdetten (Niemcy)

Miasto położone w Niemczech na terenie Nadrenii, północnej Westfalii, 30 km na północ od miasta Münster, nad rzeką Ems. Pierwsza wzmianka o Emsdetten pochodzi z roku 1178. Status miasta, otrzymało dopiero w 1938 roku. Głównym zabytkiem Emsdetten jest Kościół Katolicki pw. Św. Pankracego. Miasto liczy ok. 36 tysięcy mieszkańców (2008 r.). W głównej mierze przemysłowe i handlowe posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunalną, turystykę i hotelarstwo.  Zakłady przemysłowe usytuowane są na obrzeżach miasta, a uliczki w centrum przeznaczone są wyłącznie do dyspozycji pieszych i rowerzystów. Emsdetten charakteryzuje duża liczba ścieżek pieszych i rowerowych, co umożliwia rozwój turystyki pieszej i rowerowej.

Kontakty Chojnic z Emsdetten zostały nawiązane już w roku 1994  za pośrednictwem ówczesnej ambasady RFN. W Chojnicach 12 marca 1996 r. na Sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o podpisaniu partnerskich stosunków z Emsdetten. Umowę partnerską pomiędzy Chojnicami i Emsdetten podpisano dnia 16 kwietnia 1996 r. w Chojnicach.

Partnerstwo pomiędzy miastami polega na wymianie doświadczeń na wielu płaszczyznach. Szczególnie ważna jest współpraca w dziedzinie kultury, edukacji, oświaty. Do współpracy włączają się kluby sportowe, organizacje kulturalne oraz osoby prywatne. Odnowienie umowy partnerskiej pomiędzy miastami podpisano w 10-ą rocznicę zawiązanego partnerstwa, tj w dniu 1 lipca 2006r. w Chojnicach.

Duże znaczenie dla rozwoju partnerstwa Chojnic i Emsdetten ma założone w 2007 r. w Emsdetten ,,Stowarzyszenie Partnerstwa Miast Emsdetten-Hengelo-Chojnice”.
Strona Niemiecka uczestniczyła dotychczas w licznych, rokrocznie organizowanych imprezach przez Chojniczan, m.in. w plenerach malarskich, w I Pomorskim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych, w turnieju bokserskim, Chojnickiej Gali Piłkarskiej, Dniach Chojnice. Dzięki wzajemnym kontaktom firma „Brinkpol” sp. z o.o. z Emsdetten zainwestowała na obszarze Gminy Chojnice i w miejscowości TOPOLE wybudowała  Fabrykę Materaców ,,RELAKS” .

Oba miasta współpracują również w dziedzinie gospodarki komunalnej. Niemieckie wzorce w zakresie architektury charakteryzującej centrum miasta Emsdetten w latach 2000-2006, zostały zastosowane w odniesieniu do przebudowy chojnickiego Starego Rynku i są stosowane w innych inwestycjach naszego miasta.
Ważnym elementem współpracy  partnerskiej  Chojnic i Emsdetten są przyjacielskie stosunki Zespołu Szkół Specjalnych z Chojnic ze szkołą Specjalną im. Annette-von-Droste-Hülshof-Schule z Emsdetten. Co roku Chojnice goszczą delegacje z zaprzyjaźnionego miasta oraz przedstawiciele Chojnic zapraszani są do Emsdetten.

Informacje dotyczące partnerstwa Chojnic z Emsdetten można uzyskać u Pani Joanny Gappa – Wydział Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Chojnicach, tel. 52 397 18 00 wew: 16.

Oficjalna strona miasta: www.emsdetten.de

W kategorii: Miasta Partnerskie