Wybierz język:

Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

6 stycznia 2022

Korsuń Szewczenowski (Ukraina)

Miasto na Ukrainie położone w obwodzie Czerkaskim nad rzeką Roś. Gród założony w 1132 r. na terenie Rusi Kijowskiej o bardzo ciekawej i burzliwej historii . W XIV w. włączony do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1569 r. przyłączony do Korony. Miasto znane między innymi z bitwy w 1648 r. między wojskami kozacko – tatarskimi. Obecnie zamieszkiwane przez około 30 tys. mieszkańców, którzy  trudnią się głównie przemysłem maszynowym, odzieżowym i  spożywczym.

Zabytkami Korsunia Szewczenkowskiego są: neogotycki zespół pałacowy wybudowany w latach 1777-1780 jako rezydencja Poniatowskiego, zabytkowa bramę z 1850 r., budynek z ekspozycją poświęconą Bohdanowi Chmielnickiemu, Ogród Dendrologiczny, Domek Szwajcarski na wysepce na rzece Roś.

Partnerskie stosunki Miasta Chojnice i Korsunia Szewczenkowskiego sięgają lat osiemdziesiątych. Zostały one jednak lekko zdeformowane poprzez lata transformacji ustrojowej. W roku 2004 doszło do  wstępnych porozumień partnerskich, które musiała zaakceptować Rada Miasta i Powiatu chojnickiego. Dnia 20 grudnia 2004 r. doszło do podjęcia uchwały Rady Miejskiej w sprawie nawiązania partnerskich stosunków między miastem Korsuń Szewczenkowski na Ukrainie a miastem Chojnice. Od tego czasu współpraca rozwija się i nabiera tempa.

W kategorii: Miasta Partnerskie