7 października 2022

Tabletki jodku potasu – informacja dla mieszkańców Chojnic

W związku z informacjami dotyczącymi działań zbrojnych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej służby krajowe podjęły decyzję o dostarczeniu do samorządów tabletek jodku potasu w celu ich dystrybucji na wypadek zagrożenia wynikającego z awarii elektrowni jądrowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Na chwilę obecną nie występuje zagrożenie, powodujące konieczność uruchomienia dystrybucji tabletek, mimo to miasto Chojnice tak jak i inne samorządy, otrzymało od Wojewody Pomorskiego 69 600 tabletek. W sytuacji awaryjnej i po otrzymaniu polecenia od Wojewody, będą one dostarczone do wskazanych na dole strony punktów dystrybucji, w celu rozdysponowania ich mieszkańcom.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi procedura zostanie uruchomiona dopiero po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie. Jodek potasu ma być wydawany wraz z ulotką informacyjną każdej osobie pełnoletniej, uprawnionej do odbioru bez konieczności okazywania jakiegokolwiek dokumentu.

Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu i zapobiegając jego gromadzeniu.  Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletek, najlepiej w ciągu 2 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Jednakże podanie tabletek w ciągu 8 godzin od momentu wystawienia na promieniowanie wciąż jest korzystne.

Dawkowanie:

• dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE PRZYJĘCIE ZBYT WCZESNE ORAZ PRZYJĘCIE ZBYT DUŻEJ DAWKI JODKU POTASU NIESIE ZA SOBĄ NEGATYWNY WPŁYW NA NASZE ZDROWIE. W przypadku wątpliwości sugeruje się konsultację z lekarzem.

Przeciwskazania do przyjęcia tabletki:

• uczulenie na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
  • nadczynność tarczycy
  • opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa
  • zapalenie naczyń krwionośnych z hipokomplementemią.

Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze. Wyniki monitoringu oraz komunikaty dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/paa

Punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie miasta Chojnice

Lp.Nazwa jednostkiAdres
1APTEKA NADWORNAChojnice, Stary Rynek 7