4 maja 2023

Rzeźby Tomasza Sobisza na płycie Starego Rynku w Chojnicach

W sercu miasta na płycie Starego Rynku w Chojnicach będzie można od 8 maja podziwiać rzeźby znakomitego polskiego artysty Tomasza Sobisza. Artysta zaprezentuje rzeźby z cyklu Warrior. To artystyczna i rzeźbiarska metafora mówiąca o wojownikach z różnych epok. Warrior to również opowieść o świecie, w którym walka nigdy się nie kończy.

Całość cyklu Warrior to podróż po różnych warstwach czasowych, poczynając od czasów hellenistycznych, rzymskich, przez okres średniowiecza obejmująca również czasy współczesne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarcie, które odbędzie się na płycie Starego Rynku w Chojnicach o godzinie 15.00 dnia 8 maja 2023 r. gdzie o powstaniu prac opowie ich autor. Rzeźby przy ratuszu prezentowane będą do września br.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców.

O twórcy:

Doktor habilitowany Tomasz Sobisz, prof. uczelni (ur. w 1973 roku) – studiował w ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Rzeźby gdańskiej ASP. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów. Realizacje rzeźbiarskie Tomasza Sobisza znajdują się m.in. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku – „Epitafium Prezydenta Gdańska”, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Watykanie, w Gdyni – pomnik Kuklińskiego, w Muzeum Chrztu Litwy w Wilnie, na Jasnej Górze, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w Katedrze w Gandawie, w Senacie RP w Warszawie i w wielu innych miejscach w kraju i za granicą.

Organizatorzy:

• Urząd Miejski w Chojnicach