Wybierz język:

Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

5 czerwca 2023

Rok 2024 będzie w Chojnicach Rokiem Nataniela Mateusza von Wolfa

W rocznicę 300-lecia urodzin wybitnego chojnickiego lekarza, astronoma i filantropa Rada Miejska w Chojnicach przyjęła uchwałę ustanawiającą 2024 rok w Chojnicach Rokiem Nataniela Mateusza von Wolfa. Decyzję tę podjęto podczas LIV sesji Rady Miejskiej w dniu 29 maja br.

Nataniel Mateusz von Wolf urodził się 28 stycznia 1724 roku w Chojnicach. Jego ojciec był dobrze sytuowanym aptekarzem, co pozwoliło wysłać syna na naukę do Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku. Tam młodzieniec zdobywał pierwsze naukowe szlify. Szczególnie interesował się naukami przyrodniczymi, które w owym czasie w Gdańsku stały na bardzo wysokim poziomie. Pilnie studiował też filozofię i matematykę. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia medyczne – początkowo w Jenie następnie Lipsku, Halle i Erfurcie. Studia ukończył dzięki znacznej pomocy materialnej od biskupa warmińskiego, Adama Grabowskiego, który po śmierci ojca finansował młodego Nataniela.
Dzięki permanentnej protekcji biskupa, po ukończeniu studiów, otrzymał bardzo dochodową posadę lekarza marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. Pozwoliło to zdobyć Wolfowi pokaźny majątek, który to chętnie inwestował w ukochanych Chojnicach, stając się głównym fundatorem kościoła gimnazjalnego. Następnie związał się z rodziną Czartoryskich stając się osobistym lekarzem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego – przymierzanego na króla polski w czasie elekcji. Wraz ze swoim chlebodawcą Wolf wiele podróżował i nieustannie uzupełniał swoje wykształcenie. W owych czasach pociągała go astronomia zwłaszcza Syriusz. Choć miał wiele osiągnięć na tym polu jego głównym zajęciem była medycyna. Wśród pacjentów znalazły się takie osobistości jak ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski, Giovanni Casanova oraz liczni dowódcy armii – Wolf otrzymał bowiem posadę generalnego lekarza wojsk polskich.
Na skutek choroby w 1769 roku opuścił Warszawę i przeniósł się do Tczewa, gdzie wówczas mieszkała jego rodzina. Pozostał tam do roku 1772 roku, a kiedy miasto w wyniku pierwszego rozbioru Polski wpadło w pruskie ręce, udał się do Gdańska. Wciąż pracował jako lekarz jednak więcej czasu poświęcał na obserwację nocnego nieba. Zaowocowało to opracowaniem przez prof. Berolini książki Observationes astronomicae factae Dantisci ab anno 1774 ad annum 1784 una cum alliis Varsaviae et Dirsaviae ab anno 1764 ad annum 1773 factis per D. De Wolf. Adjecta est descriptio et iconographia Observatorii Gedanensis poświęconej dokonaniom Wolfa na polu astronomii.
Z inicjatywy Wolfa Towarzystwo Przyrodnicze, którego był członkiem zakupiło grunt, tzw. Biskupią Górkę, gdzie w 1781 roku zbudowano obserwatorium astronomiczne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt produkcji angielskiej.
W dziedzinie medycyny chojniczanin był bardzo nowatorski. To on właśnie zajął się propagowaniem w Gdańsku (w ogóle w tej części Europy) szczepień przeciwko ospie, uznając, że jest to jedyna skuteczna metoda walki z chorobą. Jedną z osób, której Wolf podał szczepionkę była Joanna Schopenhauer, matka słynnego filozofa Artura, która to spotkaniom z lekarzem i samemu szczepieniu poświęciła 14. rozdział swojego pamiętnika opublikowanego pod tytułem Gdańskie wspomnienia młodości.
Wolf zmarł 15 grudnia 1784 roku podczas epidemii grypy. Został pochowany na Biskupiej Górce w Gdańsku.

Źródło fot.: Wikipedia

W kategorii: Aktualności