13 stycznia 2023

Podpisanie umowy na realizację zachodniego obejścia Chojnic

Dnia 12 styczna br. w Urzędzie Miejskim w Chojnicach podpisana została umowa na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej 212. Planuje się, iż zostanie oddany do użytku za dwa lata, a koszt budowy wyniesie ok. 70 mln zł.

Początek tzw. zachodniego obejścia znajdować się będzie na nowym rondzie w miejscu skrzyżowania ulicy Leśnej i Bytowskiej. Dalej droga przebiegać będzie w pobliżu Osiedla Kolejowego do skrzyżowania z ulicą Sępoleńską. Łącznie to 3,079 km drogi. Zgodnie z przepisami zachodnie obejście Chojnic klasyfikowane będzie jako droga klasy G. W ramach inwestycji powstaną także ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych oraz specjalne miejsce dla służb do kontroli ruchu drogowego i ważenia pojazdów.

Całkowita wartość zadania to nieco ponad 70,3 mln zł, a w tym ok. 34,5 mln zł stanowią środki własne Województwa Pomorskiego, ok. 25,7 mln zł środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg , 9 mln zł to wsparcie z Miasta Chojnice oraz 1 mln zł z Powiatu Chojnickiego.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm Kobylarnia – lider oraz Mirbud – partner.