25 października 2022

Komandor Krzysztof Pestka Honorowym Obywatelem Miasta Chojnice

W poniedziałek (24.10) podczas XLIV sesji Rady Miejskiej  radni podjęli uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Chojnice komandorowi Krzysztofowi Pestce, byłemu prezesowi Chojnickiego Klubu Żeglarskiego.

Krzysztof Pestka urodził się w 1956 roku w Tucholi, a wychował w  Cekcynie. W latach 1975-1979 studiował geografię na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracę zawodową, a zarazem przygodę z żeglarstwem rozpoczął w 1980 r., kiedy to został przyjęty na staż do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Wkrótce, bo w październiku wybrano go na stanowisko kierownika Klubu oraz członka Zarządu. Natomiast w roku  2000 r. otrzymał propozycję objęcia stanowiska komandora. Funkcję tę pełnił do jesieni br.

Największym sukcesem Klubu pod przewodnictwem komandora Pestki było pozyskanie byłych, wybitnych zawodników Klubu do pracy szkoleniowej. Wieloletnia, ciężka praca kadry trenerskiej zaowocowała wieloma medalami Mistrzostw Polski, Europy i Świata, a w ostatecznym efekcie nominacjami olimpijskimi, tj. w 2008 r. do Pekinu i w 2012 r. do Londynu pojechał Kacper Ziemiński, w 2016 r. do Rio Irmina Mrózek Gliszczyńska, a w 2021 r. do Tokio Magdalena Kwaśna. W okresie tym Klub odniósł sukcesy organizacyjne np. pozyskanie środków unijnych na częściową modernizację obiektów, środków PFRON na budowę hangaru sprzętowego, przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niewątpliwym sukcesem, który zmienił oblicze i funkcjonowanie Klubu, była również inwestycja pn. „Budowa Przystani Jachtowej w Charzykowach”. Aktualnie Klub zrzesza ok. 60 licencjonowanych zawodników w żeglarstwie oraz ok. 30 sportowców niepełnosprawnych z Sekcji Kajakowej Szansa. Od 2003 r. przy ChKŻ działa również uczniowski klub sportowy „KET”, zajmujący się szkoleniem najmłodszych żeglarzy.

Komandor Krzysztof Pestka od lat jest również aktywnym działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także laureatem związkowych odznaczeń. W 2018 r. przyznano mu Honorową Odznakę „Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego”, a w 2020 r. Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Pomimo tego, iż przestał pełnić funkcję komandora, to nadal aktywnie działa na rzecz Klubu, będąc w jego zarządzie.