Szanowni Mieszkańcy,
w ostatnim czasie obserwujemy nagminne dewastacje mienia miejskiego. Za chuligańskie wybryki odpowiedzialna jest niestety dorastająca młodzież. To oznacza jedno, że nie możemy się przyglądać, lecz jak najszybciej zacząć skutecznie temu przeciwdziałać.
Zniszczenia w skateparku, wybite wszystkie szyby na przystanku na ul. Gdańskiej, rzucanie betonowym śmietnikiem w celu rozbicia go, korowanie drzewa, potem obcinanie gałęzi i zostawienie tylko pnia, podpalenie sztucznej trawy na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 – to tylko kilka działań, wobec których nie można przejść obojętnie. Na chwilę obecną priorytetem jest ustalenie winnych, którzy niszczą wspólne dobro i przykładne ich ukaranie. Nieletni sprawcy poniosą konsekwencje, ale poniosą je również rodzice lub opiekunowie prawni. Ostrzegam, że każde zniszczenie będzie musiało zostać krótko mówiąc odpokutowane.
Wzywam do zaprzestania niszczenia mienia! Akty wandalizmu niweczą działania, których celem jest poprawa jakości życia mieszkańców i przestrzeni, w której żyjemy. Wydatki na naprawę wybryków chuligańskich i usuwania szkód ponosimy my, wszyscy mieszkańcy miasta. Należy pamiętać, że takie działania są przestępstwem.
Nadto przestrzegam wszystkich, którzy mają zamiar przyczynić się do kolejnych haniebnych czynów. Nie niszczcie swojego miasta, bo nie po to je wspólnie „budujemy”, żebyście Wy mając 12 – 14 – 15, a może i więcej lat je niszczyli. Jaką głupotą trzeba się wykazać, żeby podpalać sztuczną murawę na boisku szkoły, która jest przecież dla Was droga Młodzieży. Chcę poinformować, że w tym przypadku grupa sprawców została namierzona. Znamy nazwiska i osobom tym zostaną postawione zarzuty, a konsekwencje finansowe poniosą rodzice.
Apeluję również do Was drodzy Mieszkańcy, abyście także reagowali na to, co dzieje się w Waszym otoczeniu, ponieważ monitoring nie zawsze jest skuteczny – np. w sytuacji, gdy sprawca zakłada kominiarkę lub maskę. Wtedy ustalenie tożsamości jest utrudnione. Natomiast dzięki obywatelskiemu zaangażowaniu oraz szybkiej i przytomnej reakcji świadków, policjanci są w stanie sprawniej zatrzymać dewastatorów. W związku z tym proszę, nie bądźmy obojętni na akty wandalizmu, zgłaszajmy je Policji lub Straży Miejskiej. Otoczenie, w którym wszyscy żyjemy, jest dobrem wspólnym i na każdym mieszkańcu spoczywa społeczny obowiązek dbania o nie.
Odbyłem także rozmowę ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście i ustaliliśmy datę wspólnego spotkania w ratuszu (05.10), podczas którego będę przekonywał zarówno Policję i Straż Miejską do tego, aby funkcjonariusze podczas patrolów byli niewidoczni dla wandali, ale także dla nieletnich osób spożywających alkohol, co w efekcie ma doprowadzić do poprawy skuteczności naszego działania. Dla przykładu podam park Tysiąclecia. Notorycznie dochodzą mnie słuchy o niestosownym zachowaniu przebywającej tam młodzieży, m.in. wulgarnym słownictwie. Nie możemy tego tolerować. To miejsce publiczne, w którym przebywają całe rodziny z myślą o odpoczynku i rekreacji i nie powinny być narażone na tego typu zachowania (zwłaszcza małe dzieci). Młodzież w tych miejscach nie może być anonimowa. Musimy ich legitymować, obserwować co robią i reagować. Nie przejazdem oznakowanego samochodu, tylko bezpośrednią interwencją. Deklaruję także osobiste odwiedzanie wrażliwych miejsc w mieście o różnych porach.
Już teraz dziękuję wszystkim tym, którzy bacznie obserwują swoje otoczenie i zgłaszają wszelkie podejrzane osoby. Pamiętajmy, że dzwoniąc na Policję lub Straż Miejską można zachować anonimowość, a połączenie na numer alarmowy 112 jest bezpłatne. Telefon do Straży Miejskiej to 986.
Jestem przekonany, że Policja i Straż Miejska oraz odpowiednie służby staną na wysokości zadania i ta sytuacja ulegnie w najbliższym czasie poprawie. Przerwiemy ten wandalizm, który niszczy nasze miasto.
Burmistrz Chojnic
dr Arseniusz Finster