Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

29 czerwca 2022

Dni Chojnic z udziałem przedstawicieli miast partnerskich

W dniach 24-26 czerwca po pandemicznej przerwie odbyły się tegoroczne Dni Chojnic. Oprócz muzycznych atrakcji świętu miasta towarzyszył tradycyjnie Jarmark Świętojański, a także wizyty zagranicznych gości z miast partnerskich: Emsdetten (Niemcy), Korsunia Szewczenkowskiego (Ukraina) oraz Bayeux (Francja).

Uroczyste powitanie zagranicznych delegacji nastąpiło w piątek (24.06)  w ratuszu, po czym odbyła się specjalnie zorganizowana konferencja prasowa, stanowiąca podsumowanie działań pomocowych na rzecz Ukrainy. Obecnie w Chojnicach przebywa ok. 900 osób z Ukrainy. Są to głównie kobiety z dziećmi. Część pań już pracuje, natomiast dzieci zostały przyjęte do szkół i przedszkoli. Na szczęście wszyscy mieszkają w domach i nikt nie śpi np. na sali gimnastycznej. Prowadzone są zbiorki, a zebrana pomoc jest na bieżąco rozdysponowywana.

Podczas konferencji jako pierwszy wystąpił Oliver Kellner, burmistrz Emsdetten, który do Chojnic przyjechał po raz pierwszy. Opowiedział, że po ataku Rosji na Ukrainę natychmiast powołano w ratuszu specjalny zespół mający na celu opracowanie działań pomocowych dla Ukraińców jak i miasta partnerskiego Chojnic – Korsunia Szewczenkowskiego. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu i co dwutygodniowych wideokonferencjach burmistrzów Emsdetten i Chojnic udało się zebrać i przekazać  liczne dary, m.in. medyczne, sprzęt przeciwpożarowy, odzież ochronną, śpiwory, batony musli, a także pieniądze w kwocie 92 tys. euro. To nie wszystko. W samym Emsdetten rozpoczęto ewidencję mieszkań, w których mogliby zamieszkać ukraińscy uchodźcy. Zebrano także laptopy do zapewnienia Ukraińcom kontaktu z rodzinami oraz dokończenia w sposób zdalny nauki przez dzieci.

 Następnie głos zabrał burmistrz Korsunia Szewczenkowskiego Mykola Berezovyi, który również przyjechał do Chojnic  po raz pierwszy. Opowiedział o obecnej sytuacji wojennej, a także podziękował za każdy rodzaj niesionej pomocy, a przede wszystkim za solidarność i życzliwość. Pokazał również film wideo, na którym przedstawiono rozdysponowanie zebranej pomocy z Polski. Wręczył również burmistrzowi Chojnic  flagę Ukrainy podpisaną przez żołnierzy broniących Mariupola w geście podziękowania za dotychczasowe działania.

Podczas konferencji wystąpiła również Francoise Jean-Pierre, radna z miasta Bayeux.  Francuzi także nie pozostali obojętni na sytuację w Ukrainie. Wystosowali zapytanie do chojnickiego ratusza o najpilniejsze potrzeby Ukraińców, a następnie  zebrali pieniądze i wysłali do Ukrainy transport z materiałami medycznymi. Ponadto mieszkańcy Bayeux wspierają reporterów wojennych, aby mieć rzetelne informacje z Ukrainy. Obecnie w Bayeux przebywa oficjalnie 15 rodzin z Ukrainy.  

Po zakończonym spotkaniu uczestnicy konferencji udali się do „Parasolki”, świetlicy dla dzieci polsko-ukraińskich, utworzonej przez stowarzyszenie Pomocomocni. Następnie wzięli udział  w wernisażu wystawy fotografii chojniczanina Jurka Uske w sali wystawowej Chojnickiego Centrum Kultury pt.: „Abstrakcja to muzyka mojej wyobraźni”. Natomiast wieczorem uczestniczyli w oficjalnym otwarciu Dni Chojnic w Parku 1000-lecia, gdzie również mieli możliwość przywitania się z chojniczanami i współudziału w koncertach polskich zespołów: Chłopcy z Placu Broni, Kobranocka oraz Sztywny Pal Azji. Następnego dnia w sobotę goście uczestniczyli w koncercie zespołu Pectus.

Na zakończenie Dni Chojnic w niedzielę (26.06) burmistrz Chojnic razem z burmistrzem Emsdetten Oliverem Kellnerem posadzili w Parku 1000-lecia długowieczne drzewo – Klon Golden King. Tym wydarzeniem uczczono 25-lecie zawiązania partnerstwa miast Chojnice – Emsdetten, które przypadało w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię, nie mogło zostać uczczone.

Posadzone drzewo ma symbolizować trwałość związku w jakim są oba miasta. W wydarzeniu uczestniczyły także delegacje Bayeux i Korsunia Szewczenkowskiego.

fot. D. Frymark

W kategorii: Aktualności