Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

4 lipca 2025

Wystawa plenerowa rzeźb Tomasza Sobisza i Mariusza Burdek

Jest to trzeci cykl akcji pt. „Rzeźba w przestrzeni miejskiej” organizowanej przez Marlenę Pawlak – Konserwatora Zabytków Miasta Chojnice i Andrzeja Ciemińskiego – Architekta Miejskiego.

Odsłonięcie rzeźb na Starym Rynku w Chojnicach odbędzie się 8 lipca o godzinie 15.00. Rzeźbiarze Tomasz Sobisz i Mariusza Burdek – związani z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku pod wspólnym tytułem „WINGS OF HEROES” ukarzą w rzeźbie szeroko interpretowaną i złożoną metaforykę odniesień zarówno współczesnych oraz tych sięgających sztuki antycznej.

W mitologii greckiej Dedal i Ikar zbudowali skrzydła z piór i wosku, by uciec z Krety. Tragiczna historia Ikara, który wzbił się zbyt blisko słońca, przypomina o niebezpieczeństwach związanych z nadmierną ambicją, ale jednocześnie o potędze ludzkiej kreatywności i marzeń. Motyw skrzydeł bardzo często pojawia się również w sztuce, literaturze i filmie, gdzie przybiera różne znaczenia, w zależności od kontekstu. W tym tytułowym znaczeniu „WINGS OF HEROES” -„skrzydła bohaterów” to zestaw metaforycznych cech, które pozwalają również współczesnym bohaterom pokonywać codzienne trudności, wzmacniać szereg cech takich jak odwaga, determinacja, wytrwałość lub kreatywność. W wielu kulturach skrzydła symbolizują nadzieję, wiarę, życie i zwycięstwo. „WINGS OF HEROES” to również odniesienia do niezwykle bogatej symboliki militarnej zauważalnej chociażby w skrzydłach husarii czy w szczególności w emblematach sił powietrznych na wszystkich kontynentach. Symboliczne konteksty mogą oznaczać uskrzydlenie, wolność, ambicje, wiarę i nadzieję na lepszą przyszłość.

dr Mariusz Burdek

Mariusz Burdek

Ur. w Limanowej, obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Gdańsku, ukończonej z wyróżnieniem w 2010 roku. Od 2012 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na macierzystej uczelni. W 2018 roku uzyskał stopień doktora. W kadencji 2024/2028 Prodziekan Kierunku Rzeźba.
Jest aktywnym uczestnikiem sympozjów, między innymi w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2015) i w Artcolony Cered na Węgrzech (2019). Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawy indywidualne- miedzy innymi Transcripts w KCCC Exhibition Hall w ramach międzynarodowego Fact Form Festival w 2021 roku w Kłajpedzie na Litwie. Transkrypty w Galerii A w Starogardzie Gdańskim, 2021 wystawa indywidualna w Galerii Punkty w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawy zbiorowe- między innymi ELET-JELEK, Galeria Mank, Szentendre, Węgry 2020, Metal Art- cykl wystaw rzeźby w metalu na Litwie (2019).

Prof. ASP dr hab. Tomasz Sobisz

Tomasz Sobisz

Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1998 roku. Obecnie pracuje w Katedrze Rzeźby i prowadzi pracownię Podstaw Rzeźby. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów. Obecnie jest Dziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów. Rzeźbiarski dorobek realizacyjny Tomasza Sobisza, został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami – m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury, Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Nagrodą na I Triennale Sztuki Pomorskiej. W 2012 roku otrzymał Medal „PRO PATRIA”, w 2014 został laureatem„Skry Ormuzdowej” oraz otrzymał Medal Senatu RP. W 2018 otrzymał Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Jego realizacje pomnikowe znajdują się m. in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, „Brama Pamięci” – w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, na Jasnej Górze, w Wiedniu – w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w budynkach Sejmu i Senatu RP w Warszawie, w rodzinnym mieście Lęborku, w Wilnie w Muzeum Chrztu Litwy, w Santa Maria del Carmine w Mediolanie, w Opactwie w Montserrat w Katalonii, i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Dokumenty do pobrania:

W kategorii: Aktualności