Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

18 grudnia 2025

Sprawozdanie z VI sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej

W dniu 17 grudnia 2025 r. odbyła się VI sesja II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach. Podczas obrad do składu Rady dołączyli nowi radni – przedstawiciele Centrum Nauk Technicznych: Monika Kamińska oraz Cyprian Ciepliński.

Na zaproszenie Młodzieżowej Rady Miejskiej w sesji uczestniczył Burmistrz Miasta Chojnice Arseniusz Finster, który – poproszony o przedstawienie informacji z działalności gminy – podsumował tegoroczne inwestycje oraz zaprezentował inwestycyjne plany budżetowe na nadchodzący rok. Burmistrz opowiedział m.in. o budowie lodowiska, budowie nowej siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Centrum Mieszkaniowym, a także o realizacji projektów zgłoszonych przez mieszkańców w ramach Chojnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Burmistrz poinformował również o przyjęciu przez Radę Miejską budżetu Gminy Miejskiej Chojnice na 2026 rok. Podkreślił, że nowy budżet w pełni zabezpiecza finansowanie wszystkich kluczowych potrzeb społecznych – od oświaty i pomocy społecznej, poprzez kulturę i sport, aż po działalność komunalną. Jednocześnie zaproponował zorganizowanie dłuższego spotkania poświęconego zasadom konstruowania budżetu gminy oraz finansowaniu zadań publicznych.

W dalszej części obrad przewodniczący Prezydium oraz zespołów problemowych przedstawili sprawozdania ze swojej działalności. Omówiono m.in. dwa projekty zrealizowane przez młodzieżowych radnych w ramach konkursu Akumulator Społeczny, organizację targów czasu wolnego, spotkania z politykami i absolwentami oraz turniej e-sportowy.

Zespół problemowy ds. infrastruktury dla młodzieży zaprezentował propozycje usprawnień, wśród których znalazły się:

  • przygotowanie przewodnika po miejscach przyjaznych młodzieży,
  • opracowanie przewodnika dotyczącego możliwości wspierania rozwoju infrastruktury miasta przez mieszkańców (w tym poprzez budżet obywatelski),
  • zastosowanie specjalnych koszy na śmieci przy ścieżkach rowerowych.

Podczas sesji Młodzieżowa Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji Chojnickiego Funduszu Młodzieżowego w 2026 roku oraz wystąpienia do Burmistrza Miasta Chojnice z wnioskiem o przyjęcie jego regulaminu. Fundusz ma umożliwić wsparcie grup młodzieży w wieku od 13 do 20 lat, uczącej się na terenie Miasta Chojnice, realizującej projekty społeczne w zespołach liczących od dwóch do czterech osób. Młodzieżowa Rada Miejska będzie mogła wesprzeć wybrane inicjatywy kwotą do 1500 zł, natomiast całkowity budżet przeznaczony na ten cel ma wynieść 10 000 zł.

Gościem sesji była także Alina Pasionek-Sikora ze Stowarzyszenia Przestrzeń Pokoleń, która zaprezentowała efekty projektu „Nie połknij żaby”, promującego zdrowe odżywianie oraz zaprosiła radnych do współpracy przy jego kontynuacji.

Na zakończenie obrad młodzieżowi radni dyskutowali nad pomysłem organizacji spotkań z uczniami ostatnich klas szkół podstawowych, poświęconych działalności i roli Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach.

W kategorii: Aktualności