11 maja 2022

Program Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego w Charzykowach

Chojnicki Klub Żeglarski będący najstarszym klubem żeglarskim w Polsce obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń upamiętniających okrągły jubileusz.

Obchody rozpoczęto 22 marca br. od Apelu pamięci za zmarłych żeglarzy przy grobie Ottona Weilanda, założyciela klubu. Niebawem, bo 13 maja  rozpocznie się XXV Memoriał Ottona Weilanda w kl. OPP A i B, a 14 maja w Muzeum w Chojnicach nastąpi otwarcie wystawy „100 lat żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego 1922 -2022. Nasi Mistrzowie”. Przed nami także Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Charzykowach, które odbędzie się 22 maja.

W programie:

12.00 Msza św. w intencji żeglarzy, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach

13.00 Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, Otwarcie Pomorskiego Sezonu Żeglarskiego, przemarsz orkiestry wojskowej

13.30 Odsłonięcie pomnika Ottona Weilanda, Chojnicki Klub Żeglarski

14.00 Otwarcie wystawy „Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego” Chojnicki Klub Żeglarski – hangar

14.15 Akademia rocznicowa, prezentacja filmu o historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego

15.00 Koncert Szant, Parada jachtów jezioro Charzykowskie.

W ramach obchodów setnej rocznicy CHKŻ, zaplanowano również: odsłonięcie tablicy pamięci Ottona Weilanda w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (26.06), Regaty o Puchar Burmistrza (02-02.07), żeglarską grę terenową (11.08), Festiwal Piosenki Żeglarskiej (12-13.08) oraz sympozjum popularno-naukowe pn. Połączeni dziedzictwem Łukomia (16.09).

Uroczyste zakończenie jubileuszowego sezonu żeglarskiego nastąpi 13 listopada. Natomiast 3 grudnia odbędzie się XIV Pomorska Gala Żeglarska w Chojnickim Centrum Kultury.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem obchodów 100-lecia ChKŻ tutaj.

Logo 100-lecia Żeglarstwa Chojnice-Charzykowy