6 marca 2024

Niepodległościowy Turniej Łuczniczy o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice

Z okazji 104. rocznicy powrotu Chojnic do Macierzy w dniu 26 stycznia odbył się Niepodległościowy Turniej Łuczniczy dla uczniów szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta Chojnice. Reprezentanci szkół rywalizowali w pięciu konkurencjach:

• strzelanie do tarczy dziesięciopolowej – tarcza, której koncentryczne kręgi punktowane są od 1 do 10,
  • strzelanie do konturu kusznika – punktowane jest każde trafienie w kontur,
  • strzelanie na skupienie – polega na umieszczeniu trzech kolejnych strzał jak najbliżej siebie. Strzały otacza się sznurkiem z zaznaczoną skalą punktów,
  • tarcza niesymetryczna – punktowane pola ułożone są w różnych częściach tarczy,
  • strzelanie do niezależnych celów – łucznik dysponował pięcioma strzałami i miał trafić pięć celów.

Zawody odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1. Za ich techniczną stronę odpowiadał nauczyciel tej szkoły Piotr Dyląg, instruktor łucznictwa i wieloletni członek Bractwa Rycerskiego Herbu Tur z Chojnic. Do rywalizacji stanęło 25 łuczników. Przygotowanie tak dużej liczby uczestników było możliwe dzięki uruchomieniu przez miasto programu zajęć łucznictwa tradycyjnego.

Najlepsze wyniki uzyskali:
I miejsce – Oliwier Szafran reprezentujący SP8
II miejsce – Łukasz Cemka reprezentant SP5
III miejsce – Karol Krzywicki reprezentant SP8
Wyniki tylko o kilka punktów niższe uzyskali Eryk Drywa SP3 i Oliwia Gadawska z SP7.

Zwycięzcy zostali uhonorowani na uroczystym spotkaniu w sali obrad Ratusza. Na spotkaniu patron turnieju – pan burmistrz Arseniusz Finster wręczył pamiątkowe dyplomy i puchary.