Wybierz język:

Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

5 lipca 2024

Za nami Dni Chojnic 2024

Ostatni weekend czerwca przyniósł niezapomniane chwile podczas tegorocznych Dni Chojnic. Święto Miasta jak co roku przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości oferując barwne atrakcje, muzyczne uniesienia oraz smakowite przysmaki.

Świętowanie rozpoczęło się w piątek, 28 czerwca, kiedy to ruszył Jarmark Świętojański. Przez trzy dni Stary Rynek, ul. Kościuszki oraz 31 Stycznia tętniły życiem, zamieniając się w miejsce pełne kolorów, zapachów i unikatowych przedmiotów. 80 wystawców oferowało regionalne przysmaki, takie jak sery, swojskie wędliny, pieczywo, miody, herbaty i przyprawy. Można było także podziwiać i zakupić rękodzieło – wyroby szydełkowe, z drewna, sznurka, szkło artystyczne, naturalne kosmetyki, unikatową biżuterię, ręcznie zdobioną ceramikę oraz słodycze. Dla kolekcjonerów również nie zabrakło atrakcji.

Wieczorne uroczystości w Parku Tysiąclecia rozpoczęły się od powitania przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera przedstawicieli miast partnerskich: Emsdetten i Korsunia Szewczenkowskiego. Po części oficjalnej scenę przejął zespół Rock and Fire, a gwiazdą wieczoru była Anna Wyszkoni, której występ zachwycił publiczność.

W sobotni wieczór muzyczne emocje przeniosły się do Fosy Miejskiej, gdzie z największymi przebojami wystąpili Wanda i Banda oraz Universe, dostarczając kolejnych wrażeń i wspomnień.

Jak co roku, na Dni Chojnic zaproszono przedstawicieli miast partnerskich. Obecni byli radni i mieszkańcy Emsdetten, prowadzeni przez zastępcę burmistrza Mauritę Haude oraz delegacja z Korsunia Szewczenkowskiego na czele z merem Vitaliiem Matsiukiem. W piątek przed południem goście zostali oficjalnie powitani w Ratuszu.

Szczególnym momentem było wręczenie Aktu nadania tytułu Zasłużonego Obywatela Chojnic Andrzejowi Gąsiorowskiemu, byłemu burmistrzowi Chojnic, który przyczynił się m.in. do nawiązania partnerskich stosunków między Chojnicami a Emsdetten. Akt nadania wraz z okolicznościowym medalem wręczył burmistrz podczas spotkania z zagranicznymi gośćmi.

Podczas pobytu delegacji z Korsunia Szewczenkowskiego mer Vitalii Matsiuk wielokrotnie wyrażał wdzięczność za pomoc okazywaną przez chojniczan dla Ukraińców w związku z trwającą wojną wywołaną przez Rosję. Wyrazem pomocy było symboliczne przekazanie autobusu z MZK w niedzielę 30 czerwca, na placu Emsdetten, który początkowo jeździł w Niemczech, a od 2013 r. stanowił część taboru MZK w Chojnicach.

Niespodzianką dla mieszkańców podczas Dni Chojnic była również prezentacja ciągnika siodłowego typu Scania chojnickiej firmy Ginter, ozdobionego malunkami przedstawiającymi chojnicki rynek z ratuszem, fontanną i głową tura oraz budynek dworca kolejowego. To kontynuacja projektu zapoczątkowanego w zeszłym roku, kiedy to powstały malunki na jednej z betoniarek firmy.

Tegoroczne Dni Chojnic to nie tylko muzyka i jarmark, ale także sportowe emocje. Chojnickie Towarzystwo Miłośników Roweru „Cyklista” zorganizowało 30-kilometrowy rajd rowerowy dla 150 uczestników z okazji swoich 30. urodzin, co stanowiło doskonały element weekendu pełnego atrakcji.

Dni Chojnic 2024 były niezapomnianym wydarzeniem, które dostarczyło mieszkańcom i gościom wielu radości i wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Dni Chojnic, by ponownie celebrować wspaniałe chwile w naszym pięknym mieście.

W kategorii: Aktualności