Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

9 grudnia 2025

Inauguracja III edycji Akademii „Na Straży Seniorów” w Chojnicach

W miniony piątek odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej, już III edycji Akademii „Na Straży Seniorów” – programu edukacyjnego realizowanego z myślą o bezpieczeństwie, zdrowiu i aktywności osób starszych. Ogromne zainteresowanie potwierdziło, jak potrzebna jest to inicjatywa – wszystkie miejsca zostały wyczerpane w ciągu zaledwie kilku dni. W tegorocznej edycji uczestniczy ponad 40 seniorek i seniorów z Chojnic i okolic.

Spotkanie otwierające odbyło się w sali konferencyjnej chojnickiego dworca. Akademię zainaugurował Zastępca Burmistrza Chojnic Adam Kopczyński, wraz z Komendantem Straży Miejskiej Jarosławem Piechowskim. Uczestnicy poznali założenia i program tegorocznych zajęć, a także odebrali Indeksy Uczestnika, które aktywnie będą wypełniać podczas kolejnych spotkań.

Po części oficjalnej seniorzy udali się do siedziby Chojnickiego Banku Żywności, gdzie rozpoczęli pierwszy blok zajęć poświęcony profilaktyce zdrowotnej i prawidłowym nawykom żywieniowym. Na uczestników czekało spotkanie z dyrektor placówki Patrycją Michalak, która przybliżyła działalność banku oraz jego rolę w lokalnym systemie wsparcia.

Nestorzy mieli także okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach prowadzonych przez dietetyk Kingę Chmarę. Nie zabrakło rozmów o zdrowej diecie, a część praktyczna pozwoliła uczestnikom własnoręcznie przygotować zdrowe koktajle i desery.

Harmonogram zajęć Akademii jest bogaty i zróżnicowany. W kolejnych miesiącach seniorów czeka:

  • styczeń 2026 r. – nauka pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • luty – blok poświęcony pomocy geriatrycznej i świadczeniom opiekuńczym,
  • marzec – warsztaty z samoobrony,
  • kwiecień – moduł „Bezpieczny senior”, dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym i życiu codziennym.

Tak atrakcyjny program nie mógłby powstać bez wsparcia partnerów Chojnickiego Banku Żywności, Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej, Centrum Medycznego Gemini. Cieszymy się, że kolejna edycja rozpoczyna się z tak dużą energią i zaangażowaniem uczestników – i już dziś życzymy owocnych zajęć!

W kategorii: Aktualności