Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

6 października 2025

Kazimierz Poteracki

Pan Kazimierz Poteracki od wielu lat jest postacią wyjątkową w historii sportu i życia społecznego Chojnic. Jako zawodnik i trener boksu już od lat sześćdziesiątych angażował się w rozwój tej dyscypliny, odnosząc sukcesy na ringu i zdobywając uznanie jako wychowawca młodzieży. W swojej karierze stoczył ponad 150 walk, nigdy nie przegrywając przez nokaut, a równolegle ukończył kurs instruktora i pracował jako trener pierwszej klasy. Przez ponad pięć dekad wychował liczne pokolenia bokserów z Chojnic i okolic, w tym medalistów mistrzostw Polski, a jego działalność wspierała rozwój klubów sportowych w mieście i regionie. Dzięki swojemu doświadczeniu i pasji przyczynił się do stworzenia silnych sekcji bokserskich m.in. w LZS Pawłowo czy Orzeł Nieżychowice, a swoją obecnością i zaangażowaniem inspirował kolejne pokolenia do podejmowania aktywności fizycznej i kształtowania charakteru poprzez sport.
Nie sposób pominąć również jego wkładu w życie społeczne. Kazimierz Poteracki przez lata udzielał się w lokalnych inicjatywach, wspierał wydarzenia sportowe i kulturalne, a także pozostawał otwarty na potrzeby mieszkańców. W środowisku chojnickim jest postrzegany jako człowiek życzliwy, dostępny i zawsze gotowy do współpracy. W 2017 roku dał dowód swojej niezwykłej pasji i hartu ducha, biorąc udział w pokazowej walce z okazji jubileuszu klubu Boxing Team, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i pokazało, że sport może łączyć pokolenia. Lokalne media określają go mianem nestora chojnickiego boksu i podkreślają, że przez 60 lat działalności w tej dziedzinie stał się nie tylko autorytetem sportowym, ale także wychowawcą i drugim ojcem dla wielu młodych ludzi.
Za swoją pracę Pan Kazimierz Poteracki otrzymał odznaczenie „Zasłużony Działacz Spor-tu”, a jego aktywność była wielokrotnie doceniana w prasie i w środowisku sportowym. Zgromadził także bogaty zbiór pamiątek i dokumentów, tworząc swoiste muzeum historii chojnickiego boksu. Jego działalność wykracza jednak poza sport – to przykład obywatelskiego zaangażowania, bezinteresownej służby społeczności i budowania więzi międzyludzkich.
Nadanie Panu Kazimierzowi Poterackiemu tytułu „Zasłużony Obywatel Miasta Chojnice” stanowi wyraz wdzięczności mieszkańców i władz samorządowych za jego wieloletnią, owocną pracę na rzecz rozwoju sportu, wychowania młodzieży i budowania wspólnoty lokalnej.

Tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice Rada Miejska w Chojnicach nadała Uchwałą NR XV/207/25 z dnia 6 października 2025 r.

W kategorii: Zasłużeni Obywatele