Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

4 sierpnia 2022

XXVII Chojnicka Noc Poetów

Urząd Miejski w Chojnicach, Chojnickie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają na XXVII Chojnicką Noc Poetów, która odbędzie się 6 sierpnia w Fosie Miejskiej o godz. 18.00.

W programie tegorocznej Nocy Poetów usłyszymy laureatów konkursu Jednego Wiersza oraz laureatki wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z naszego regionu – Kingę Kiedrowską, Małgorzatę Szmaglinską, Zofię Kosobucką. Swoją twórczością podzielą się również członkowie jury konkursu poetyckiego, wśród nich ceniona poetka Łucja Dudzińska. Gwiazdami tegorocznego wydarzenia będą:

MARTA KURZAK – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie
Marta Kurzak rozpoczynała swoje szlify aktorskie w Szkole Podstawowej w Swornegaciach, a w liceum była członkiem Chojnickiego Studia Rapsodycznego, gdzie zdobywała laury na ogólnopolskich konkursach. Studiowała w Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. Obecnie jest aktorką Teatru Polskiego w tymże mieście. Tak artystka opowiada o swoim występie: „Będzie on oparty o mój osobisty wybór poezji Tadeusza Różewicza nigdy wcześniej przeze mnie nie prezentowany. Trudno wskazać jakiś wspólny mianownik tekstów, którymi się podzielę. Nawet hasło „Różewicz” byłoby mylące, bo nie ułoży się z nich ani biografia, ani pomnik, ani wizja świata poety, choć może to ostatnie najbardziej. Nie jestem nawet pewna, czy porządek następujących po sobie tekstów jest bardziej porządkiem czy chaosem, dlatego roboczy tytuł (za Różewiczem) „Składanie które się złożyć nie może” wydaje się pasować”.
 
„ABSENCJA” – Paweł Ruszkowski z zespołem
Na koncert składa się 12 piosenek ze słowami znakomitej autorki Karoliny Słyk i muzyką Pawła Ruszkowskiego. Są to utwory, które czerpią z bogatej tradycji polskiej i europejskiej piosenki literackiej. Paleta stylistyczna? – od jazzujących ballad, przez swing, stride, latino, inspiracje rockowe i hip-hopowe aż po klasyczny wiedeński walc! Album „Absencja” spotkał się z niezwykle ciepłym odbiorem słuchaczy, dziennikarzy muzycznych i krytyków. Został uznany Albumem Roku 2020 i znalazł się w czołówce podsumowań wydawniczych w kilku stacjach radiowych i portalach kulturalnych.

„W Hołdzie Romantykom” –
Olgierd Łukaszewicz, Witold Łukaszewski

Oto zgoła niezwykłe wydarzenie łączące poezję polskich twórców romantycznych z nastrojową muzyką w stylu rockowych ballad. Wszystko zaś okraszone wielką klasą i znakomitym poczuciem humoru! W tym pięknym widowisku – wpisującym się w obchody ustanowionego przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego wystąpi jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów teatralnych i filmowych – OLGIERD ŁUKASZEWICZ. Artysta – w sposób mistrzowski i nieprzewidywalny – będzie recytował poezję polskich poetów romantycznych: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Konarskiego, Wojciecha Jastrzębowskiego i innych twórców tej epoki. Recytacji towarzyszyć będzie nastrojowa i melodyjna muzyka w wykonaniu WITKA ŁUKASZEWSKIEGO – wirtuoza gitary, pieśniarza i poety, autora m.in. muzyki i tekstów z ostatniej płyty Maryli Rodowicz („Ach, świecie…” – Złota Płyta 2018), na co dzień w ramach projektu Super Trio współpracującego z gitarzystami z Dżemu, Perfectu, Budki Suflera, Laboratorium i Turbo.
Artyści wystąpią w składzie:
– Olgierd Łukaszewicz – recytacja
Witek Łukaszewski – wokal, gitary: akustyczna, klasyczna, flamenco

„PIERWIASTEK Z TRZECH”
Pierwiastek Z Trzech to sześcioosobowy zespół, który powstał w 2014 roku z inicjatywy dwóch sióstr – Adriany Owczarczyk i Pauliny Szymlek, wywodzących się z malowniczej miejscowości Leśno położonej na Kaszubach. Siostry są autorkami tekstów i kompozycji. Zespół tworzy muzykę z pogranicza indie-folk, indie-pop z wykorzystaniem instrumentów muzyki bluegrass (banjo, mandolina) z mocną folkową nutą. W 2018 roku ukazał się pierwszy album grupy zatytułowany „Pomiędzy chmurami”. W swoich tekstach autorki nawiązują do motywów podróży, przemijania, natury i malarstwa. Wokalistki zyskały znaczną popularność dzięki programowi telewizyjnemu „The Voice of Poland”.

Program poetycki NORWID – Piotr Cyrwus, Maja Barełkowska, Piotr Kajetan Matczuk
Podczas spektaklu w wykonaniu znanych polskich artystów: Mai Barełkowskiej, Piotr Cyrwusa i Piotra Kajetana Matczuka zaprosimy Państwa do świata poezji Cypriana Kamila Norwida.
Powodowani fascynacją oryginalną myślą poety wyrażoną w niezwykle współczesny sposób oraz zachęceni obchodzonym w tym roku ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Norwidowskim, pragniemy podzielić się ze słuchaczami pięknem i mistrzostwem frazy artysty. Norwidowe myślenie o człowieku, a właściwie o osobie, o społeczeństwie i narodzie brzmi tak, jakby zostało sformułowane w XXI wieku; odpowiada obecnej wiedzy psychologicznej i socjologicznej. Opisuje fałszywe przekonania dotyczące relacji między ludźmi, brak prawdziwych, głębokich więzi między nimi.

Projekt POECI+
Artyści w zacnym gronie zebrali się specjalnie na potrzeby projektu POECI+, który powstał dzięki wsparciu ze środków Funduszu Wsparcia Kultury. Wiersze swoich ulubionych Wieszczy zaśpiewają do aranżacji muzycznych Miłosza Olenieckiego doświadczeni wykonawcy, którzy mają na koncie pokaźny dorobek artystyczny, wiele nagród, oraz tras koncertowych w Polsce i zagranicą.
Do wierszy polskich poetów m.in Andrzeja Bursy, Władysława Broniewskiego, Stanisława Wyspiańskiego swoje dojrzałe wykonania zaprezentują: Tymon Tymański – wokalista, kompozytor, multiinstrumentalistą, który eksperymentował z wieloma gatunkami muzycznymi; LIMBOSKI – pochodzący z Krakowa, był dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyki, jak sam pisze „najlepszy jest rock’n’roll”, choć w swojej karierze rozkochiwał się w różnych gatunkach; Michał Sołtan – uwielbia fuzję muzyki na gruncie pop/rock/funk/jazz. Wypracował swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl oraz brzmienie. Związany twórczo z Warszawą i Sopotem. Członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz Polskiej Rady Muzycznej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Prezentował autorskie kompozycje na festiwalach jazzowych w Chinach, Niemczech, Danii i Polsce; Ernest Staniaszek – wokalista, harmonijkarz, gitarzysta, autor tekstów i muzyki. Popularność przyniósł mu udział w „The Voice Of Poland”, w którym zajął 2. miejsce. Po programie zespół Ernesta – „Amnezja” – po raz pierwszy w karierze ruszył w trasę koncertową. Zdobył z nimi nagrodę publiczności oraz nagrodę dla najlepszego wokalisty na Ogólnopolskim Festiwalu Blues Nad Bobrem w 2010 roku.

Zapraszamy!

W kategorii: Aktualności