1 września 2023

1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej

Dzisiaj przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji władze miasta, oficjalne delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci, tj. na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich oraz pod pomnikami: Orła Białego, I Batalionu Strzelców, pamięci mjr. Sykstusa Mądrego, Pomordowanych Kolejarzy, Poległych i Pomordowanych Nauczycieli. Upamiętniono również miejsca pierwszego zbiorowego mordu chojniczan, rozstrzelanych przez niemieckich nazistów z Selbstschutzu w Lesie Miejskim 15 września 1939 r.  Władysława Schreibera, Michała Bembenka i Leona Schoena.

Ponadto o godz. 11:00 w Chojnickim Centrum Kultury odbył się wykład dr. Dawida Kobiałki pt. „Tutaj zmarli śpią – materialne dowody drugowojennej zbrodni z Doliny Śmierci” oraz o godz. 14:00 na Wzgórzu Ewangelickim spotkanie z poezją poetów okresu wojennego.

Natomiast w poniedziałek (04.09) o godz. 17:00 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Miłosiernego w Chojnicach odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej.

Fot. D. Frymark