Wybierz język:

Zdjęcie Starego Rynku obejmujące: Ratusz. fontannę, Bazylikę, Kościół ZNMP, hotel oraz budynki mieszkalne i usługowe

6 stycznia 2022

Mozyr (Białoruś)

Białoruskie miasto położone w południowo- wschodniej części kraju  w obwodzie homelskim nad Prypecią. Mozyr otrzymał prawa miejskie w 1609 roku od króla polskiego Zygmunta III Wazy. Miasto obecnie liczy około 106 000 mieszkańców, a jego powierzchnia to 36,74 km².  Znane głównie z przemysłu drzewnego,  petrochemicznego, maszynowego, portu rzecznego, rafinerii ropy naftowej. Znanymi zabytkami Mozyra są: Kościół i klasztor Bernardynów – barokowy z lat 1645-54, czy Vallis Umbrosa (Ciemna Dolina) – Kościół i klasztor Cystersów – barokowy, wybudowany w 1711r.

Współpraca pomiędzy Miastem Mozyr, a Chojnicami rozpoczęła się w 2002 r. poprzez zespół folklorystyczny, który gościł na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. Od tego roku współpraca zaczęła się rozwijać. Minęły niespełna dwa miesiące i doszło do wizyty delegacji z Mozyra w naszym mieście. Był to kolejny krok do podpisania umowy partnerskiej, którą podpisano w mieście Mozyr w grudniu 2002 roku. Współpraca miast rozwija się w zakresie kultury, edukacji, gospodarki.

W dniach od 4 do 9 września 2009 r. Burmistrz Arseniusz Finster gościł w Mozyrze w związku z zaproszeniem na uroczystości ,,Święta Miasta Mozyr’’ oraz 85 rocznicy powstania Rejonu Mozyrskiego.

Oficjalna strona miasta: www.mozyrisp.gov.by

W kategorii: Miasta Partnerskie